VEXILOLOGICKÝ LEXIKON
o VEXILOLOGICKÉ SPOLEČNOSTI
Petr Exner
VEXILOLOGICKÝ LEXIKON
Vlajky obcí ČR (2014)
Hradec Králové 2015
Jedenadvacátý díl třetí části Vexilologického lexikonu je věnován novým praporům měst a obcí udělených v letech 2014. Sešit obsahuje oficiální popisy praporů a v příloze s přehledné tabulky a barevná vyobrazení všech udělených praporů.
Vážené paní starostky, vážení starostové, představitelé obecních i městských samospráv, dámy a pánové, vzácní hosté.
Je mi ctí vás všechny přivítat v reprezentativních prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Tato setkání představitelů samospráv a reprezentantů parlamentu se konají několikrát v průběhu roku. Dnešek a zítřek jsou posledními letošními dny, které jsou k této slavnosti vyhrazeny. Jsem ráda, že jsme společně našli v uspěchaném závěru roku mezeru v našich náročných programech pro tak významný a důstojný okamžik jako udílení znaků a vlajek a povýšení obcí na městysy. Myslím, že o městských znacích a vlajkách i vlastním statutu obce bychom mohli říci, že jsou esencí dějin celků, které reprezentují. A tak slovy římského řečníka, politika, spisovatele a filosofa, Cicera, jsou vlastně i svědky času, světlem pravdy, živou pamětí, učitelkou života a poslem minulosti.
Městské znaky a vlajky i statut jsou obrazem dob minulých, odkazem našich předků. Vyprávějí o jejich příslušnosti k městu. Vypovídají také o dnešní době, o době, kdy jsou tvořeny, o tom, co je pro obec dnes důležité a podstatné. Stávají se tak poučnou historií pro generace příští.
Někomu může v dvacátém prvním století připadat staromilské usilovat o, promiňte mi ten výraz, nějakou tabulku a kus pomalované látky. Ale tento akt a především celý proces, který k němu všude v našich obcích vedl, není čímsi formálním, nezáživným a veřejnosti pomíjeným. Z vlastní komunální zkušenosti vím, že ve většině míst se o znaku a vlajce vedly dlouhé diskuze v zastupitelstvech, regionálních médiích a veřejnosti. Obce se snaží dát hlas lidem, o výsledcích, podobách znaků a vlajek rozhoduje hlasováním či výsledkem ankety. Lidé se dovídají o dějinách místa, kde žijí, kde identifikují se s jeho současností. To je nesmírně důležité a svědčí to o souznění obyvatel se svými obcemi. Takového přístupu si vážím. Hovoří to o dobrém manažerském přístupu a o tom že se rozhodování o obci neděje jenom v tradičních kancelářích. Mám také čest dnes dvěma obcím předat dekret o stanovení městysem. I pro to platí stejná slova. Bez vaší obětavé práce a bez souznění s občany vašich obcí, by povýšení obce zůstalo jen teorií.
Přijměte proto prosím dnes z mých rukou dekrety, kterými se zařadíte mezi ty obce naší země, které mohou vedle prostého názvu na silničních tabulích a na tabulích městských nebo obecních úřadů vyvěšovat hrdě svůj znak a vlajku nebo nést název městys. Chci vás poprosit, abyste byli na toto označení hrdí, protože za desítky či stovky let vypoví erby o dějinách vašeho města a obce možná víc, než pomíjivá aktuálnost novinových zpráv.
Vedle poděkování za vaší práci v úsilí o získání znaku, vlajky nebo vyššího statutu obce, děkuji také odborníkům, kteří spolupracují s podvýborem pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny během schvalovacího procesu. I oni odvedli výbornou a profesionální práci.
Děkuji.
(neautorizovaný přepis zvukového záznamu)